Farba roka 2016

 

Kazdý rok uznávaná americká korporácia Pantone uskutočňuje stretnutie odborníkov z rôznych krajín, počas ktorého sa vyberie “farba roka” pre nasledujúce obdobie. Je očakávaná profesionálmi v odboroch fashion a beauty industrie, rozličných odvetvi dizajnu. Farba tradične odráža svojim spôsobom “duch doby”(zeitgeist). Pre tento rok Pantone Color Institute nam po prvýkrát v histórií ponúkol hneď dva trendové odtiene. Nežnú ružovú Rose Quartz (Pantone 13-1520)  a pastelovú modrú Serenity(Pantone 15-3919).  Obe farby sú opakom dnešnej uponáhľanej doby plnej stresu. Sú to farby upokojujúce, evokujú pocity stability, komfortu a relaxu.

Podľa Pantone je možne kombináciu odtieňov Rose Quartz a Serenity použiť nezávisle od povrchu materiálu – či už je mäkký alebo tvrdý.Možno ich uplatniť aj vo všetkých typoch úprav – matnej, lesklej alebo trblietavej. Táto farebná kombinácia sa dá dobre skombinovať s farbou zelenou, purpurovou, výdatne hnedými odtieňmi. Nádherne vynikne aj so všetkými odtieňmi žltej a ružovej. Ak sa chcete odlíšiť, pokojne k nim primiešajte striebornú.

Konkurenti Pantonu, odborníci značky DULUX zvolili za absolútny hit roku 2016 okrovo zlatáu farbu. Táto farba jednoducho priťahuje pozornosť,je velmi syta a vyrazna. Je možné ju nekonečne kombinovať s ďalšími farbami.

Dobre vyzerá aj s ružovou Rose Quartz alebo modrou Serenity. Uplatnenie nájde vo všetkých štýloch interiéru.

A vynikajúca správa pre milovníkov minuloročného hitu – farby Marsala. Okrovo zlatá s ňou vyzerá jednoducho úžasne.